Kadınların E-Ticaret üzerindeki girişimi

Anasayfa / Blog yazıları / Kadınların E-Ticaret üzerindeki girişimi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği olan TÜSİAD;  25 Nisan 2017’de “Dijitalleşen Dünyanın İtici Gücü: e-Ticaret”  adında bir rapor yayınladı. Bu rapora göre Türkiye, 46 milyon internet kullanıcısı  ve %58 internet girişimi sayesinde önemli bir oyuncu kitlesine sahiptir. E-Ticaret Hacmi için 2013-2016 yılları arasında TÜBİSAD ve ETİD tarafından yapılan araştırmalara göre; ortalama; yüzde 34 büyüyen perakende e-ticaret hacminin, 17.5 milyar TL’lik bir hacme ulaştığını öğreniyoruz.

Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılında yapmış olduğu araştırmaların sonucunda, Türkiye nüfusunun yüzde 39’unun henüz hiç internet kullanmadığı ortaya çıkıyor. İnternet kullanan kesimin ise sadece üçte 1’i bugüne kadar online alışveriş yapmış.  Sadece kadınlar için bakıldığında ise; kadınların yüzde 54’ü hiç bilgisayar kullanmadıklarını, yüzde 48’i ise hiç internet kullanmadıklarını ifade etmiştir.

Buna rağmen perakende şirketlerine göre kadınların e-ticarete yönelmesi ile e-ticaret gelişimine önemli katkıda bulunduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Düşük fiyatlar ise; online alışverişin, Türkiye çapında daha çok kullanılmasının nedeni olarak açıklanıyor. Kadınların olmazsa olmazının, indirimlerde alışveriş yapma heyecanı olduğunu bilmemek mümkün değildir. Online alışveriş sunan şirketler, piyasa araştırmaları sonucunda kadınlara yönelik en iyi avantajları sunmaya çalışırken, birbirleriyle rekabete giriyorlar. e-ticaretin sağladığı avantajların yanında, alışveriş kolaylığı da en çekici taraf olduğundan bu akıma kapılmamak imkansız hale geliyor

Kadınların ön planda olduğu başka araştırmalara göre; çalışan kadınların yüzde 68’i online alışverişin avantaj ve kolaylıklarından yararlandıkları sonucu ortaya çıkıyor. 25-34 yaş grubuna bakıldığında ise bu oran yüzde 72’ye ulaşıyor. Online alışverişte kadınların gün olarak Perşembe günleri, saat olarak ise öğle arası daha aktif oldukları da bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan istatistiklerdir.

Bu sebeple e-ticaret sitelerin en çok kadına yönelik ürünler ile görüldüğünü fark ediyoruz ve günden güne yeni şirketlerin bu satış yöntemine atıldığını görüyoruz. Kadının gücünün, bu alanda ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.

Comments(0)

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.