Kadınların internette ki harcama alışkanlıkları

Anasayfa / Blog yazıları / Kadınların internette ki harcama alışkanlıkları

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016-2017 yıl aralığında yapmış olduğu araştırmalar sonucunda; kadınların işgücüne katılma oranının 1,3 puanlık artış gösterdiği ortaya çıktı. Bu artışı; kadınların işgücüne sahip olup, alışverişe yönelmelerinin bir nevi göstergesi olarak açıklayabiliriz. Online alışverişi özellikle çalışan kadınlar tercih ediyor.

Peki kadınların internetteki harcama alışkanlıkları neler? Siz de tahmin ediyorsunuzdur, ilk akla gelen çanta ve ayakkabı ürünleri olur ve yanılmıyorsunuz. Kadınların online alışverişlerinde harcama alışkanlıklarında ilk üç sırada; ayakkabı, çanta ve ruj yer alıyor. Kadınların, özellikle çalışan kadınların, vazgeçilmezi olan kozmetik ürünler, en çok satanlar listelerinde en üst sıralarda yer alıyor. Çanta ve ayakkabıya giden harcamaların nedeni ise; hep bir yeni ayakkabıya ve ona uygun bir çantaya gerek duydukları için ortaya çıkıyor. Kadınlar için bu müthiş ikiliden vazgeçmek oldukça zordur. Devamında ise;  bu ikiliye bağlı olan kıyafetler, çantasına ve ayakkabısına uygun kıyafetler neredeyse vitamin hapı etkisi yaratıyor, hem enerji yerine geliyor, hem mutlu olunuyor.

Teknolojik ürünleri tabi ki de unutulmaz.  Kadınlar, yıllık teknolojik ürünlerin toplam harcamalarının üçte birinden fazlasını, online alışverişe harcıyor ve en üst seviyelerde telefon yer alıyor. Çünkü yapılan araştırmalar sonucu; kadınların görünüşlerine önem verdiği kadar telefonlarına da önem verdiği kanıtlanmıştır. Bunun yanında tablet ve bilgisayar satın almaya da oldukça önem vermektedirler.

Online alışveriş sıralamasında; bunlardan sonra kadınlar için önemli ve vazgeçilmez olan mutfak malzemelerine sıra geliyor. Mutfak, evde kadınların en çok zaman harcadığı yer olduğu için, sürekli ihtiyaçları olan bir şeyler olduğunu düşünüyor ve yenilikleri takip edip, alışverişlerini yapıyorlar.

Kadınlar;  online alışverişi, bireysel ihtiyaçlarını gidermek için yaptıkları harcama kadar ev ve yaşam kategorisine giren ürünlere de harcama yapıyorlar.

Kısacası;  kadınlar online alışverişi seviyorlar.

Comments(0)

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.