Medya Planlama ve Satın Alma

Anasayfa / Medya Planlama ve Satın Alma

Medya Satın Alma

Medya satın alma, ürün ya da hizmetin tanıtımı için çok önemli bir yere sahiptir. Yürütülmek istenen kampanyalarda hedef kitlelerin ve mesajların aslında yer alacak medyaya göre belirlendiğini söylemek de yanlış olmaz. Bu aşamaya göre yürütülen bir kampanyaya şekil vermek söz konusudur.

Medya satın alma, verilmek istenen mesajın hedef kitleye hangi kanalla ulaşılmak istendiğini ortaya koyan aşamadır. Diğer aşamalar gibi ciddi bir emek ve titiz bir çalışma ortaya koymayı gerektirir. Bu çalışmaları yürütecek ve işletmelere yardımcı olacak uzman kişiler bulunmaktadır. Bu uzman kişilerle çalışarak doğru zamanda ve doğru yerde iş yaparak hedefe bir adım daha yaklaşmak kaçınılmaz olacaktır.

Medya satın alma, üzerinde titizlikle çalışılması gereken bir konudur. Uzman ekip tarafından mesaj belirlenir. Mesajın hangi amaca hizmet edeceğine göre hareket edilir. Mesajı alacak hedef kitlenin belirlenmesi gerekir. Bu kitlenin bulunduğu durum ve ortam mesajın iletimi için büyük önem arz eder. Bunun için de uzman kişiler devreye girerek çalışma yapmaktadır.

Medya satın alma işini belirleyen en önemli etkenlerden biri hedef kitlenin takip ettiği mecralardır. Çok takip edilen bir mecra göz önünde bulundurularak çalışma yürütülmektedir. Satın alınacak medyada bir diğer husus da bütçedir. Bütçe belirlenerek çalışmada ona göre yol alınır. Düşük bütçeli bir planlama ile de harikalar yaratılabilir. İşin uzmanlarınca ayarlama yapılarak amaca bir adım daha yaklaşmak mümkündür.

MEDYA PLANLAMA VE SATINALMA