Yükleniyor...

ONLİNE KRİZ YÖNETİMİ

Kriz yönetiminde internet ve sosyal medya arasındaki farklılıklardan bahsedersek, ilk başta nasıl bir kriz olduğuna bakarız. Krizin yayımı, iletişimden geçer. Bir kriz patlak verdiğinde ilk önce hızlıca nerden yayıldığında bakılır ve yayılan bilgiyi bularak kaç kişiye erişildiğine öğrenmemiz gerekmektedir.

Sosyal medyalarda olan kriz olasılığı daha yüksek, toplulukların bir markaya karşı memnuniyetsizliklerini duyurmaya başladığında yayılması daha hızlıdır.

Şirket, risk yaratabilen durumları nasıl bilir ve kontrol altına alır?

İlk önce, aldığı önlemler sayesinde krizin nerden patlak verdiğini teşhis edebilir. Bunun yanında tüketicilerle sağladığı diyalog kendisine faydalı olacaktır, bu topluluk onun en büyük destekçisi olabilir.

Sosyal medyaların bu durumda olmasının nedenleri nelerdir?

En büyük olumsuzluğu, risklerin olasılığını öngörmemiş olmasıdır. Sosyal medyalarda başlayan krizlerin birçoğu bildirimlerden ve de toplulukların harekete geçtiğinin belirtilerini görememekten kaynaklanıyor.  Özellikle de şirketlerin, internet kullanıcılarının davranışlarına fazla karşı gelmesiyle ve küçük bir sorunun büyümesiyle oluşabiliyor.

Bugün şirketler yeni risklerle karşı karşıya gelse de, iletişime geçmek ve kendilerini duyurmanın yolları hiç bu kadar yoğun  ve zor olmamıştı.

Doğru bir kriz yönetiminde bulunmak istiyorsanız, profesyonel yardımdan kaçınmayın, her an yanınızda destek veren Dişital Medya hizmetlerinden istifade edin.

ONLINE KRİZ YÖNETİMİ
 
Tüm alanların doldurulması zorunludur