SOSYAL MEDYADA ETKİNLİK YÖNETİMİ

Anasayfa / SOSYAL MEDYADA ETKİNLİK YÖNETİMİ

Sosyal Medya Etkinlik Yönetimi

Sosyal Medya Etkinlik Yönetimi, Dijital medya kullanıcıları ile yapılacak olan organizasyon, fuar, bayi toplantısı, imza günü gibi etkinliklerin sosyal medya platformlarında paylaşım sürecini ele alan ve etkin bir şekilde yönetilmesini sağlayan süreçtir. Etkinlik takviminin oluşturulmasından, belirlenen hedef kitleye etkinliğin paylaşımını içeren bu süreç profesyonel bir danışmanlık hizmeti gerektirir. Sosyal Medya Etkinlik Yönetiminde planlama etkinliğin başarıya ulaşmasında çok önemlidir.

Etkinlik Yönetim Sürecinde Planlamanın Adımları

  • Etkinliğin türünün belirlenmesi
  • Etkinlik için hedef kitle seçimi
  • Hedef kitlenin isteklerini belirleme
  • Etkinlik ile ilgili hedef kitleye ne mesaj verilecek
  • Etkinlik takviminin oluşturulması
  • Sosyal Medya Etkinliğinin projelendirilmesi ve stratejilerin oluşturulması
  • Son kontrol ve değerlendirilmelerin yapılması

Sosyal medya etkinliğinin planlama adımlarının tamamlanması sonrasında kullanılacak olan sosyal platformlar belirlenerek etkinlik başlatılır. Etkinlik yeri ve zamanı, etkinliğin içeriği, etkinliğe katılım şartları etkinlik içeriğinde açıkça belirtilmiş olmalıdır. Etkinlik katılım şartı içeriyorsa bu şartların mümkün olduğunca en aza indirgenmesi ilgiyi ve katılımı arttıracaktır. Ek talepler kullanıcılar için zorlayıcı olacaktır ve yeterli hedef kitleye ulaşmanızda engel olacaktır.

Sosyal Medya Etkinlik Yönetiminde Kullanılan Sosyal Platformlar ; Facebook, Twitter, İnstagram, Foursquare vs.

Sosyal Medya Etkinliklerinin bize ne faydası olacaktır?

Sosyal medya etkinlikleri, yapılacak olan etkinliğin daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlamaktadır. Bunun dışında sosyal platformlarda ki uygulamalar ile kullanımı ve etkileşimi oldukça kolaydır. Az zamanda daha etkili bir etkinlik çalışması yapılabilmektedir. Sosyal platformlarda konum, dil, din, yaş, cinsiyet gibi hedef kitle belirleme araçları etkinliğin doğru hedef kitleye ulaşmasında oldukça etkilidir. Etkinlik sırasında ve sonrasında katılımcıların paylaşımları ile etkileşim süreci devam edecektir.

SOSYAL MEDYA ETKİNLİK YÖNETİMİ