SOSYAL MEDYADA KRİZ YÖNETİMİ

Anasayfa / SOSYAL MEDYADA KRİZ YÖNETİMİ

Sosyal Medyada Kriz Yönetimi

Sosyal medya birçok içeriğe ulaşabileceğimiz geniş kitlelere hitap eden büyük bir platformdur. Gittikçe genişleyen bu platformda, yapılacak bir hata büyük bir krize neden olabilir. Böyle bir kriz durumunda ise ne yapılacağın önceden bilinmesi çok önemlidir. Bunun için ise krizi önlemek ve kriz durumunda ne yapılacağı konusunda plan oluşturulması gerekir.

Sosyal medyada en ufak bir yazı yanlış anlaşıldığı zaman krize sebep olabilir. Yazı herhangi bir olumsuz bir içeriğe sahip olmasa da okuyucular tarafından yanlış yorumlanabilir. Böyle bir anda yapılacak ilk şey ise kriz yönergesi oluşturmaktır. Herhangi bir firma tarafından yazılan bir yazı krize sebep olursa firmanın ya da şirketin iletiyi acil olarak silmesi ve özür metni yayınlaması gerekir. Kriz olduktan sonra gelen mesajlara cevap vermeyi de ihmal etmemek gerekir. Ayrıca krize sebep olan yazıyı veya yorumlar hemen kaldırılmalı.

Sorulara hemen cevap vermeniz takipçilerinizin size güvenmesini sağlar. Cevap verirken ise özgün ve samimi cevaplar vermeye çalışın. Özgünlükten uzak ve kopyala-yapıştır mantığıyla yazılan yazılar takipçilerinizin hoşuna gitmeyecektir.

Sosyal medyada kriz yönetimi konusunda bir diğer alt başlık da kriz sonrası yapılması gerekenlerdir. Bir daha böyle bir kriz ile karşı karşıya kalmamak için geçirdiğiniz krizden ders çıkartın ve yeni plan oluşturun. Bu sayede sosyal medyada kriz yönetimi sağlamayı öğrenmiş ve tecrübe etmiş olursunuz.

Dişital Medya Sosyal Medya Kriz Yönetimi