Dijital Medya Planlama Sürecindeki Adımlar

Dijital Medya Planlama Sürecindeki Adımlar

Bireyler ve kurumlar gerçek yaşamda olduğu gibi internet ortamında da belirli alışkanlıklar geliştirir. Dijital medya planlama süreci ise bu alışkanlıkları belirleyerek değişen taktik ve stratejiler ile hedeflenen kitleye ulaşmayı amaçlamaktadır.

Dijital medya planlama sürecindeki ilk adım hedeflenen kitlenin yaş, cinsiyet, dil, konum gibi belirteçlerinin analiz edilerek kullanım alışkanlıklarının bir arada değerlendirilmesidir. Hedeflenen kitlenin net bir şekilde belirlenmesinin ardından internet kullanım alışkanlıkları ile birlikte dijital medya planlama stratejisi oluşturulmalıdır.

Dijital medya planlama sürecindeki ikinci adım ise dijital medya satın alma stratejisinin oluşturulmasıdır. İnternet kullanıcısının dikkatini çekecek, reklam konusuna ilgisini arttıracak resim, yazı ve video kombinasyonun en etkili bir şekilde yer aldığı reklam oluşturulmalıdır.

Dijital medya planlama sürecinde ki bir sonraki adım ise reklam sonrası geri dönüş raporlarının doğru bir şekilde okunmasıdır. Her reklam çalışmasının bir geri dönüşü vardır. Olumlu ya da olumsuz reklam raporlarının doğru okunarak analiz edilmesi, yapılan analiz çalışmalarının ardından gerekli görülen değişikliklerin yapılması gerekmektedir.

Dijital medya planlama sürecindeki en son ve en kalıcı adım ise web sitenizin ilgi çekici, anlaşılır ve bilgiye kolay ulaşılır olması çok önemlidir.

Dijital medya planlama sürecinin sonucu

İnternet kullanıcısının bir web sitesine erişim sağladığı ilk 13 saniye çok önemlidir. İnternet kullanıcısı bu 13 saniye de aradığına ulaşamazsa ne kadar başarılı reklam ve tanıtım çalışması yapılmış olsa da kullanıcı web sitenizi terk ederek dijital medya planlama süreci  başarısızlıkla sonuçlanacaktır.