Dijital Medya ve Önemi Nedir?

Dijital Medya ve Önemi Nedir?

Dijital Medya, insanların elektronik ortamda birbirleri ile iletişim kurduğu, etkileşimde bulunduğu platformlara verilen genel bir isimdir. Görsel, işitsel verilerin işlenerek bir arada yer aldığı internet platformlarındaki yazı, resim, ses ve müzik içerikleri dijital medyanın temelini oluşturmaktadır. Dijital medyaya erişim ise masaüstü, dizüstü bilgisayarlar ile akıllı telefon ve tabletlerle sağlanmaktadır.

İnternet kullanımının günden güne artması ve internet erişiminin kolaylaşması ile birlikte dijital medyada online iletişim kurma şekilleri de değişiklik göstermektedir. Sosyal ağlar ve internet gazeteciliği ile anlık verilere erişim daha hızlı gerçekleşmektedir.

Metin içeriği ile başlayan dijital medya süreci resim, ses ve videolar ile gelişim göstermiş büyük kitlelerin etkileşime girerek fikirlerini ifade edebilme, birlikte hareket edebilme gibi insani özelliklerin gelişiminde de etkili olmuştur.

İnsanları bir araya getiren ve temelinde topluluk oluşturma fikri yatan Facebook, kısa ve net ifadeler ile duygu ve düşüncelerini ifade etmeye imkan tanıyan Twitter, olumlu ya da olumsuz “reklamın iyisi kötüsü olmaz”prensibinin doğruluğunu bir kez daha öne çıkaran pinterest, bir çok genç yeteneğin keşfedilmesini sağlayan video paylaşım sitesi youtube, online alışveriş siteleri ve son olarak da online eğitim programları aracılığı ile oluşan etkileşim gibi Dijital medya örnekleri, ulaşabilecek son noktanın burası olamayacağını açıkça göstermektedir.

Dijital Medya, 7 gün 24 saat erişilebilir bir kitlenin, potansiyel bir pazarın anahtarıdır.