Dijital Monitoring Nedir?

Dijital Monitoring Nedir?

Dijital monitoring, dijital medyada yer alan marka, ürün, sektörel, kurumsal ve kişisel verilerin takip edilmesi, analiz edilmesi ve raporlanması sürecidir. Dijital medyada yer alan haber ve konuşmaları takip eden Dijital monitoring, bunları analiz ederek raporlamaktadır.

Blog okur yazarlığının, sosyal ağ topluluklarının her geçen gün artan kullanımı ile birlikte sosyal medya kullanıcıları fikirlerini daha açık ve net hatta bazen acımasızca ifade edebilme olanağına sahip oldular. Dijital medyanın büyüklüğü nedeniyle  sosyal medya takibi ile bu fikirlere erişimin kolaylaşması doğru dijital medya pazarlama stratejilerinin oluşturulmasında oldukça önemlidir.

Dijital monitoring, sağladığı bilgi, analiz ve raporlamalar ile kullanıcıların alışkanlıklarını, ürün ve marka bilinirliğinin olumlu ve olumsuz konuşmalarını, kullanıcı beklenti ve isteklerini net bir şekilde belirleyebilmektedir.  Dijital monitoring ile oluşturulan raporlar ile gerçekleştirilecek dijital medya satın alma stratejileri çok daha başarılı olacaktır.

Dijital Monitoring gerekli mi, size ne fayda sağlar?

  • İnternet kullanıcıları dijital medyada konuşur. Dijital monitoring , bu konuşmaları yakından takip eder, sosyal medya analizi yaparak hedeflenen kitlenin tercih ve deneyimleri hakkındaki fikirlere sahip olur.
  • İnternet kullanıcılarının marka, ürün, kişi ve kurum hakkındaki olumlu ya da olumsuz konuşmaları, soru ve sorunları izlenerek erken geri dönüşler sağlanabilir.
  • Kampanya, yarışma gibi sosyal medya etkinlikleri ile daha hızlı analiz ve geri dönüş sağlanabilir.
  • Dijital monitoring ile kişisel ve sektörel bilgilere erişim, rakiplerin yakından takibi sağlanabilir.