İnternet Reklamcılığı ile Televizyon Reklamcılığı Arasındaki Farklar

İnternet Reklamcılığı ile Televizyon Reklamcılığı Arasındaki Farklar

İnternet reklamcılığı en etkin kullanılan reklamcılık faaliyeti olarak karşımıza çıkmaktadır. En etkin olarak kullanılmasının sebebi ise bir çok kişinin artık interneti aktif olarak kullanmasıdır. İnternet reklamcılığı bu bağlamda aktif kullanıcıya hitap etmektedir ve kendi doğal kitlesi ile iletişim halindedir. Bu da reklamcılık işlerinin kısa sürede hedef kitleye ulaşmasını ve satışların gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Reklamcılık sektöründeki bu yenilik eski usul çalışan ajansların ayağına taş koymakla birlikte yeniliklere açık olanlara ise farklı bir çalışma sahası oluşturmaktadır. Bu yüzden internet reklamcılığı ile televizyon reklamcılığı yapanlar bir rekabet içerisine girmektedirler. Fiyat ve fayda politikası ile bakıldığında internet reklamcılığının açık ara önde olması ise ister istemez televizyon reklamcılığı hizmeti veren ajansları zor duruma düşürmektedir.

 

İnternet Reklamcılığı ile Televizyon Reklamcılığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle televizyon reklamcılığı daha az hedef kitlenin karşısına çıkar ve daha yüksek maliyet içerir. Yayınlanan saniye  üzerinden yapılan bir satış ve pazarlama stratejisine sahip olan tv reklamcılığı bu bağlamda firmaları zora sokmaktadır. Ancak internet reklamcılığı bu şekilde çalışmaz. İnternet reklamcılığı için önemli olan doğru hedef kitleyi bulabilmektir ve bu hedef kitle aralığını artırmak başarı grafiğini oluşturmaktadır.

Ayrıca televizyon reklamcılığında çıkan bir reklam herkes tarafından izlenmektedir. Ancak internet reklamcılığında çıkan bir reklam sadece kendisini ilgilendiren kesim ile muhatap olmaktadır. Örneğin bir kozmetik markasına ait yaşlanma karşıtı krem reklamı herkesin karşısına çıkmaktadır. Ancak internet reklamcılığı hizmetinde kozmetik firmasına ait yaşlanma karşıtı ürünler 50 yaş ve üzeri bir kitlenin karşısına çıkmaktadır. Aynı firmaya  ait renkli göz farı çeşitleri ile 20 ile 30 yaş aralığındaki kesimin bulunduğu alanlarda yayınlanmaktadır. Böylece internet reklamcılığından yararlanan bir kozmetik firması farklı ürünlerini doğru hedef kitlelere tanıtabilmektedir.

Son olarak ise internet reklamcılığı anında satış sağlayabilmektedir. Hedef kitlenin reklamın üzerine tıklaması ile birlikte aynı reklam ile milyonlarca kişinin ürünü anında satın alması sağlanır. Burada televizyon reklamcılığının mantığının tersi işlemektedir. Saniyede üzerinden reklam için para harcayan bir firma saniyeler içerisinde reklam üzerinden gelir elde etmektedir.