İnternetten Kadın Hedef Kitle

İnternetten Kadın Hedef Kitle

Hedef kitle kelime anlamı olarak, verilen hizmete ya da ürüne en çok talep gösterecek kitleye verilen addır. Online ortamdan satışa çıkardığınız ürünlerin hedef kitlesi Google arama motoru verilerine göre belirlenebilir. Hedef kitle; kadın, çocuk, yaşlı, öğrenci, emekli gibi birçok seçeneğe ayrılabilir.

Ürününüzün ya da hizmetinize kimin ihtiyacı olduğunu bularak ar-ge çalışması yapabilirsiniz. Kadın ve erkeği aynı şekilde ilgilendiren ürün veya hizmet olabileceği gibi sadece kadın ya da sadece erkekleri ilgilendiren ürün ve hizmetler olabilir. Ayrıca kadın ve erkeğe ayrıldıktan sonra ise yaş gruplarına göre de ayrım yapılır. Şimdi internetten kadın hedef kitle konusunu online alışveriş konusuyla birlikte ele alalım.

Yapılan araştırmalara göre 25-34 yaş aralığına sahip kadınların internetten alışveriş yapma oranı %70’lere kadar varıyor. Ortalama online alışveriş için harcanan süre ise ortalama 54 dakikadır. Kadınların %81’inin sosyal medyada bulunduğunu varsayarsak erkeklere göre sosyal medyada marka ve ürünler hakkında daha fazla yorumda bulunuyorlar. Ayrıca yapılan araştırmalara göre internetteki kadın kitle en çok öğle mesai saatlerine denk gelen 12.00 – 13.00 saat aralıklarında internetten online alışveriş yapıyor. Bu verilere göre 10 kadından 7’si öğle vaktini internetten alışveriş yaparak geçiriyor. Cumartesi günü ise internetten kadın hedef kitle tarafından en az alışveriş yapılan gündür. Kadınlar için para iadeli alışveriş de çok önemlidir. Kadınlar iade yollarını öğrenmekte ve iade sürecini dikkatle takip etmektedir.