Kadınların E-Ticaret Üzerindeki Girişimi

Kadınların E-Ticaret Üzerindeki Girişimi

E-ticaret yani internet üzerinden yapılan ticari işlemlerin tümünü kapsayan bir alan olarak bilinir. Dünyada uzaktan satın alma kanallar arasında en çok E-ticaret yöntemi kullanılıyor.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği olan TÜSİAD 25 Nisan 2017’de bir rapor yayınladı: “Dijitalleşen Dünyanın İtici Gücü: e-Ticaret”, bu rapora göre dünyadaki internet nüfusa göre, Türkiye 46 milyon internet kullanıcısı ile ve %58 internet girişimi sayesinde önemli bir oyuncu kitlesine sahiptir. E-Ticaret Hacmi için 2013-2016 yılları arasında TÜBİSAD ve ETİD tarafından yapılan araştırmalara göre ortalama %34 büyüyen perakende e-ticaret hacmi, 17.5 milyar TL’lik bir hacme ulaştığını öğreniyoruz.

Şunu unutmayalım TÜİK’in 2016 yılında yapmış olduğu araştırmaların sonucunda Türkiye vatandaşların arasında %39’u henüz hiç internet kullanmadığını belirtiliyor. İnternet kullanan kesimin ise sadece 3’te 1’i bugüne kadar online alışveriş¸ yapmıştır. Sadece kadınlar için bakıldığında tablo daha çarpıcıdır. Kadınların %54’ü hiç bilgisayar kullanmadıklarını, %48’i ise hiç internet kullanmadıklarını ifade etmişlerdir.

Buna rağmen perakende şirketlerine göre kadınların e-ticarete yönelmesi ile, e-ticaret gelişimine önemli katkıda bulunduğunu gözden kaçırmıyoruz. Düşük fiyatlar ise online alışverişin Türkiye çapında daha çok kullanıldığının nedeni olduğunu açıklanıyor. Kadınların olmazsa olmazı indirimlerde alışveriş yapma heyecanına kapıldığını sizde bilirsiniz. Online alışveriş sunan şirketler piyasa araştırmaları sonucunda kadınlara yönelik en iyi avantajları sunmaya çalışırken birbirinden rekabete giriyorlar. Bu vortexe kapılmamak elde olmuyor bazen, kadın olsun erkek olsun e-ticaretin sağladığı avantajlar yanında kolaylığı en çok çekici tarafı olduğunu hepimiz farkındayız.

Kadınların ön planda olduğu başka araştırmalara göre çalışan kadınların %68’i online alışverişe kendilerini kaptırdıklarını açıklıyor, 25-34 yaş grubuna bakıldığında ise bu oran %72’e ulaşıyor. Online alışverişte kadınlar daha aktif hatta gün olarak Perşembe saat olarak ise öğle arası olduğunu gözlemlendi.

Bu sebeple e-ticaret sitelerin en çok kadına yönelik ürünler ile görüldüğünü fark ediyoruz ve günden güne yeni şirketlerin bu satış yöntemine atıldığını görüyoruz. Kadının gücü bu alanda ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.