Neden Arama Motoru Optimizasyonu Yaptırmalıyız?

Neden Arama Motoru Optimizasyonu Yaptırmalıyız?

Google, günümüzde en büyük, en güçlü ve en önemli arama motorudur. Rakip olarak Bing ya da Yandex görülse de hiçbirisi Google‘ın yerini alabilmiş değildir. Çünkü Google basittir, stabildir, hızlıdır.

Gelelim Google‘ın ve İnternet Dünyasının Önemine

Günümüzde hemen hemen hepimiz bir ürün alacağımız zaman, internete gireriz, araştırırız, okuruz, inceleriz, fiyatlarına bakarız, sonra mağazalara bakarız ve ürünü gerek mağazadan gerek ise internetten satın alırız.

İnternet sitelerinin kurulmasında birçok amaç olabilir. Bunların en büyük kısmı günümüzde e-ticaret siteleri olarak görünmektedir. Bir cep telefonunu günümüzde yüzlerce firma satmaktadır. Peki siz Google’a “en ucuz XXX model cep telefonu” dediğinizde sizin karşınıza en üstte hangi site çıkacak?

İşte bunun başlıca 2 yolu vardır.

  1. Google Reklamları yani Google Adwords
  2. SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu.

Bir de İşin SEO Tarafına Bakalım

Google bir arama yaptığınızda belli başlı siteleri size sıra ile sergilemektedir. Bu konuda Google 70 kadar ana kritere ve daha birçok kritere göre siteleri değerlendirmekte, puanlamakta ve bu puana göre de sıralamaktadır.

Kimileri bilmiyor olsa da belli başlı bir kelime de başa çıkmak satış patlaması yaratacak, inanılmaz işler yaptıracak bir etmendir. Örnek vermek gerekirse;

Tek bir telefon, Samsung Galaxy S8 ‘i düşünelim.

Samsung Galaxy S8 Google verilerine göre (Sadece Türkiye ve Türkçe dikkate alınmıştır) ayda ortalama 246.000 defa aranmaktadır, yani günde 8.200 defa yapar, en ucuz S8 2.400 defa aranmaktadır, bu da günde 80 defa yapar, en ucuz Samsung ise 720 defa aranmaktadır, ki bu da günde 24 defa yapmaktadır. Diğer benzer aramalar ile Samsung Galaxy S8 günümüzde ortalama 10.000 defa aranmaktadır. Bu kelimelerde en üstte olmak demek günde ortalama 10.000 ziyaretçi demektir. Bu kelimelerde en üstte olan ve Samsung Galaxy S8 satışı yapan bir e-ticaret sitenizin olduğunu düşünün?