SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Seo analizi, web sitesinin arama motoru uyumunu ve kullanıcıların deneyimlerini değerlendirmedir. Oluşturduğunuz sitenin arma motorlarında daha iyi konuma gelebilmesi için yapılan çalışmalardır. SEO analizi için birçok ücretli veya ücretsiz araç bulunmaktadır. Bu araçlara rağmen kontrolleri kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz. Google, arama motorunda algoritmaları sürekli değiştiriyor. Sizin de bu değişimlere ayak uydurabilmeniz için SEO analizi yaptırmanız önemlidir.

SEO Analizi Yapılışı

Site İçi SEO Analizi

Kontrol listenizin en önemli parçalarından birisi site içi seo analizidir. Oluşturduğunuz sitenin arama motorlarına uygunluğunu ölçmek için aşağıdaki faktörlere dikkat edin.

Meta Açıklaması: Web sitenizde bulunan sayfaların başlığı ve açıklaması sayfanın özelinde oluşturuldu mu? Arama motoruna ve kullanıcılara sayfanızın ne ile alakalı içerik yaptığını açıklayabiliyor musunuz?

URL: Sayfanızla alakalı bir URL’niz olmalı ve sayfanın içeriğine paralel bir ad olmalıdır.

Metin Kontrol: İçeriklerin okunup okunmadığını kontrol edin. Büyük başlık için H1 etiketini kullanın. Alt başlıkla için ise H2 etiketini kullanabilirsiniz.

İçerik Süreci: Oluşturduğunuz içeriklerin hepsi benzersiz ve sayfaya özel olmalıdır.

İç bağlantılar: Sitelerin içinden diğer sayfalara bağlanabilmek güzel bir özelliktir.

Görsel: Web sitenizde kullandığınız görseller içeriklerin daha ilgi çekici hale gelmesini sağlar ve bilgi okuyucuya daha hızlı ulaşır. Görsellerinize alt etiketi tanımlamayı ise unutmayın. Arama kelimelerini görsellerin isimlerinde bulundurmaya dikkat edin. Görsellerin sıkıştırılmasını sağlayın.

Kırık Bağlantı: Site içerisine koyduğunuz bağlantıların açılmaması SEO’yu olumsuz etkileyebilir. Sitenizde yer alan kırık bağlantıyı bulabilmek için analiz araçları ile güncelleme yapabilirsiniz.

Sitenin Hızı: Oluşturduğunuz sitenin hızı arama motorlarındaki sıralaması açısından önemlidir.

Site Dışı SEO Analizi

Web sitenize uğrayan tüm bağlantıları sürekli kontrol edin. Kontrol yapmak için ücretli veya ücretsiz birçok site bulunmaktadır. Web sitenize gelen bağlantılar ile alakalı; sitenize düşen bağlantı sayısı, bağlantıların güvenilir olup olmaması, gelen bağlantıların çeşitliği ve en çok bağlantısı bulunan sayfayı incelemeniz önemlidir.

Sistemde bulunan her sayfanın başlığının özgün olması da SEO analizinde önemlidir. Her sayfada H1 başlığı kullanılıp kullanılmaması da bir başka dikkat edilmesi gerekilen bir özelliktir.