Search Engine Optimization kelimesinin baş harfleri ile ifade edilen SEO’nun tam olarak Türkçe karşılığı Arama motoru optimizasyonudur. Web sitenizin arama motorlarında ki sıralamasında büyük etkisi ve önemi olan SEO çalışmalarının uzun vadeli, planlı ve kararlı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Uzun soluklu ve profesyonel bir çalışma gerektiren SEO, web sitenizin kuruluşundan yayınlanmasına kadar tüm faaliyetlerin toplamını oluştururken en önemli reklam ve tanıtım fırsatınızdır.

SEO çalışması web sitesinin tasarım ve yazılımından itibaren başlamaktadır. Kodlamalarınız temiz, tasarımınız sade ve şık olmalıdır. Tasarımın şık olup olmadığını arama motorları algılayamasa da web sitenize gelen ziyaretçilerin web sitenizde kalma, diğer sayfalarda gezinme süreçleri de Seo’yu etkilemektedir. Web sitenizin site amaç ve konusu ile ilgili görsel ve içerikler ile beslenmiş olması çok önemlidir. Resimlere vereceğiniz isimler, İçeriklerinize atacağınız başlıklar, içeriklerinizde kullanacağınız anahtar kelimeler Arama motorları tarafından web sitenizin tanınmasını ve aramalarda sizin üst sıralara yükselmeniz de etkili olmaktadır.

SEO için Neler Yapabilirsiniz?

Web sitenizin kodlamalarının sade ve temiz olduğundan emin olun. Gerekli düzeltmeleri yapın ya da yaptırın.
İçerik girin. Zorlayıcı, kendini tekrar eden boş içerikleri artık arama motorları tespit edebiliyor. O yüzden ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilecek, içerisinde hedeflediğiniz anahtar kelimeyi içeren, akıcı bir dil ile yazılmış içerikler üretin.

Web site içeriğiniz ile bağlantılı diğer web sitelerinden sizi tanıtan yazı yazmalarını, sizin web sitenizin adresini link olarak paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Sosyal paylaşım sitelerini aktif olarak kullanın. Ürün ya da hizmetleriniz hakkında, sorunlar ve çözümleri ile ilgili bilgi ve haberleri içeren içeriklerinizi facebook, Twitter, instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşın.
Web sitenizi daima güncel tutun.