Sosyal Medya Hesap Yönetimi

Sosyal Medya Hesap Yönetimi

İyi bir sosyal medya hesap yönetimi, firmanın sosyal hesaplarının güncelliğinin sağlanması, hedef kitlenin belirlenmesi, müşteriler ile kurulan iletişim ve reklamların etkili şekilde kullanılmasını içerir.

Sosyal medyada paylaşımların aktif ve düzenli olarak yapılması var olan takipçileri korumaya ve yeni takipçiler kazanmaya yardımcı olur. Firmaların müşteri profilini koruyabilmesi ve potansiyel müşterilere ulaşabilmesi için de, kullandıkları sosyal ağlarda aktif paylaşım yapmaları gerekir. Etkili sosyal medya yönetimi için çok fazla paylaşım yapmak yerine, paylaşımların planlı olarak yapılması yolu izlenir. Bunun için öncelikle markanın hitap ettiği hedef kitle belirlenmiş olmalıdır, ardından hedef kitlenin aktif olduğu zaman dilimleri tespit edilir. Buna bağlı olarak yapılan paylaşım içerikleri, markanın stratejisine uygun şekilde, müşterileri ikna etmeye yönelik olarak belirlenir. İçeriklerin etkili olup olmadığı ise önceki paylaşımlara yapılan yorumlar ve beğeniler üzerinden kontrol edilir. Bu doğrultuda artan ve azalan takipçi sayısının kontrolü de sosyal medya hesap yönetimi hizmetine dahildir.

Sosyal medyanın firmaların büyümesi üzerinde büyük etkisi olmasının önemli bir sebebi müşteriler ile birebir iletişim sağlanabiliyor olmasıdır. Bu doğrultuda müşterilerle kurulacak birebir iletişimde kullanılan dil ve üslubun, hedef kitleye uygun olarak seçilmesi firmanın itibarını koruması ve arttırmasına katkı sağlar. Aynı zamanda reklamlarda kullanılacak dilin ve yanı sıra görsellerin de müşterilerin ilgisini uyandıracak ve markanın akılda kalıcılığını artırmasını sağlayacak şekilde seçilmesi gereklidir.