Sosyal Medya Kadın Hedef Kitle Kullanım Eğilimleri

Sosyal Medya Kadın Hedef Kitle Kullanım Eğilimleri

Sosyal medya davranışları araştırmalarına göre, markaların kadınlarla iletişime geçebilmesi için mobilden daha fazla şey yapması gerekiyor. Ayrıca yapılan araştırmalara göre kadınlar video yerine fotoğraf kullanmayı daha çok tercih ediyor. Kadın hedef kitle sosyal medyada erkeklerden daha fazla markalarla etkileşim kuruyor, mobil uygulamaları kullanıyor ve sosyal medyadan daha fazla haber içeriği okuyor.

Sosyal medya kadın hedef kitle kullanım eğilimleri konusunda sırasıyla; güzellik, giyim, kişisel bakım, online şirketler, restoranlar, yiyecek ve içecek, perakende, mücevher ve takılar, fitness giyimi, elektronik ve teknoloji, gezi konuları kadın hedef kitlenin ilgi alanı oluyor. Yapılan araştırmalara göre kadınların %94’i ise sosyal medyada marka iletişiminde bulunuyor. %1’lik bir kısım ise hiç online etkileşimde bulunmuyor. Kadınların markaları en çok ziyaret ettiği yer olarak ilk sırada web siteleri yer alıyor. Bunu sırasıyla markanın sosyal medya kanalları ve marka uygulaması takip ediyor. Kadınların %81’i Instagram yoluyla markaları takip ediyor.

Sosyal medyada kadın hedef kitle daha çok aktif bulunuyor. Facebook’un %58’ini, Twitter’ ın ise %62’sini kadınlar kullanıyor. Ayrıca kadın kitle internette erkeklerden daha fazla haber tüketiyor.  Kadınlar sosyal medyayı mobilden kullanarak yeni trendlere öncülük ediyor. Kadınlar görsel içerik paylaşan sosyal medya platformlarını tercih ederek görsel web dünyasının gelişmesine katkıda bulunuyor. Bu verilerle sosyal medyada kadın hedef kitlenin çok daha etkin olduğu söylenebilir.