Sosyal Medya Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sosyal medya pazarlama hizmetleri ajansların vermiş olduğu hizmetler olmakla birlikte bu hizmeti sosyal medya uzmanı olarak bireysel bazda veren kişiler de bulunmaktadır. Sosyal medya pazarlama hizmeti talep ederken ya da alırken dikkat edilmesi gereken en temel husus bu sektörde kaç yıldır iş yapmış olduğudur ve size sunabileceği referans sayısı ve kalitesidir. Nitekim sosyal medya uzmanlığı bugün çok para kazandıran bir meslek olsa da her hangi bir okulu veya bölümü bulunmamaktadır. Ancak yeni yeni kurs ve atölye çalışmaları ile eğitimleri verilmeye başlayan bu meslekte iyi bir yerden hizmet almak için dikkat edilecek iki temel husus deneyim ve referanstır.

Sosyal Medya Pazarlama Nasıl Yapılır ve Bu Alanda Neler Pazarlanır?

Sorunun ikinci kısmı kısaca herşey pazarlanır olarak yanıt bulmaktadır. Ancak biraz daha açacak olursak sosyal medya pazarlama ile doğal ve organik ürün satışları, kıyafet satışları, diyetisyenlik hizmetleri satışı gibi bir çok farklı pazarlama hizmeti verilmektedir. Ayrıca bir çok marka ve ürün hatta marketler bile artık sosyal medya pazarlama hizmetlerinden faydalanarak satış sağlamaktadırlar.

Pazarlama stretejisi oluşturulurken ise genellikle hedef kitle ile iletişime geçilmektedir. Sosyal medya bu hedef kitleyi ise yapmış olduğu arama çeşitliliğinden ya da takip ettiği kaynaklar üzerinden elde etmektedir. Sosyal medya analiz raporlarında kozmetik ürünler arayan birisi için keşfete hizmet verilen sayfanın düşmesi sağlanmaktadır ve kişinin doğal olarak takipçi sonrasında da müşteri olması hedeflenmektedir. Sosyal medya pazarlama hizmeti bu bağlamda hedef kitleye ulaştıktan sonra onu devamlı müşterisi yapmak için yeni içerik paylaşır. Bu içerikler ise genellikle soru cevap niteliğinde olan takipçiyi bire bir etkileşime sokacak olan içeriklerdir. Böylece takipçi kendisi ile yakından ilgilenildiğini fark ederek değerli hisseder ve ürünün daimi kullanıcısı olur.

Sosyal medya pazarlama son olarak ise bu daimi kitleyi reklam yapan kitleye çevirir ve sayfanızın takip edilmesi için önerici vasfı yükler. Bu kimi zaman takipçinin kendiliğinden yaptığı bir eylemdir kimi zaman ise sosyal medya pazarlama stratejileri doğrultusunda harekete geçen bir eylemdir. Ancak her iki sonuçta da hizmet alan sayfa takipçi ve müşteri sayısını artırmış olur.