Web tasarım hizmetleri eskiden firmaların dijital platformlara açılan pencereleri olarak ifade edilmekteydi. Ancak bugün firmaların kendisini inşa eden dijital bir yapı olarak görülmektedir. Örneğin bir web tasarım çalışması eskinden zaten bilinen bir giyim markasının dijital platformdaki yeri olarak bilinirken bugün gerçek dünyada her hangi bir mağazası olmadığı halde sadece web tasarımı ile satış yapan firmalar bulunmaktadır. Tüm markaların birleştirilerek satıldığı bir web sitesi bugün günde milyonlarca kişinin alışveriş yaptığı mecra haline gelmektedir. Bir başka başarılı web tasarım örneğini ise haber siteleri oluşturmaktadır. Eskiden sadece gazetelerinde dijital platformu olarak bilinen haber siteleri bugün online haber sitesi olan birçok site karşısında ayakta durmaya çalışmaktadırlar.

Web Tasarım Çalışmalarında Yapılan Yenilikler Nelerdir?

Web tasarım çalışmaları bugün birçok farklı içeriğe ve yapıya sahip olmaktadırlar. Blog siteleri, kurumsal siteler, e-ticaret siteleri, kişisel siteler olarak hizmet verdiği sektöre göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca web tasarım yapıları bakımında responsive site, SEO tabanlı site gibi farklı içerikleri ile de anılır olmaktadırlar.

Öncelikle web tasarım çalışmalarında yeniliklerin oluşmasına neden olan en temel değişim SEO çalışmalarının varlığıdır. Sürekli arama motorunun yapay zekası ile yarış halinde olan tasarımcılar arama motoruna hitap edebilecek en doğru siteyi tasarlama derdindedirler. Web tasarım için eskiden yapılan uzun uzun kodlamalar bugün yerini daha hızlı açılsın diye GZIP çalışmalarına bırakmaktadır. Bu da tasarım aşamasında daha titiz bir çalışma gerektirmektedir. Tabiri caiz ise arama motoru artık kendisine gelen yoğun talepten dolayı laf kalabalığı yapan siteleri elemektedir ve kısa kodlu ancak orjinal içerikli yazıların olduğu siteler ile dialog halindedir.

Web tasarım çalışmalarında dikkatleri çeken ikinci bir öğe ise artık sitelerin canlı ve hareketli olmalarıdır. Bugün online platform üzerinde açılan bir çok site esas işin kendisini ve ana gövdesini oluşturmaktadır. Üstelik sitede yer alan canlı bağlantı sistemi ile e- eğitim denilen bir sistem ve yapı oluşturulmuştur. Böylece bir çok kurum aslında sadece site açarak ve site üzerinden hizmet vererek kurumsal kimliğini oluşturmaktadır.