Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Bir kurum ya da bireysel bir amaca hizmet edecek bir web sitesi oluşturma aşamasına web tasarım denir. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra bir web sitesine ulaşılmış olunur. Web sitesi oluşturmaya başlamadan önce konunun belirlenmesi ve hedef kitlesinin seçilmesi önemlidir.  Web sitesinin amacı kullanıcıların siteyi rahatça anlayabilmeleri ve ulaşabilmelerini sağlamaktır.

Web Tasarımın Yapılışı

Akış: Web sitesi oluştururken ilk dikkat edilmesi gereken konu seçtiğiniz içeriğin sayfaya girildikten sonra okuyucu tarafından hemen anlaşılmasını sağlamaktır. Bu aşamadan sonra ise okuyucuyu yormayacak bir şekilde site içindeki ayrıntıları okuyucuya göstermelisiniz. Site içerisindeki verileri belirli bir mantığa göre düzenlemeniz okuyucun siteyi anlamasını kolaylaştıracaktır.

Renkler: Renk seçimi yaparken o dönemin moda ve trend renklerini seçmeniz sitenizin yararına olacaktır. Renklerin psikolojisini araştırarak seçim yapmanız doğru olacaktır.

Grafikler: Genelde bir şema veya grafik yazıdan daha çok bilgiyi kısa sürede okuyucuya ulaştırabilmektedir. Bu şekilde müşteri kolay bir şekilde tavlanır ve içeriğe karşı ilgisi çekilir. Ayrıca yazı stili ve fontları da grafiği etkileyen önemli detaylardır.

İçerik: Tasarım ve içeriğin birbiriyle paralel olması önemlidir. Büyük başlıktan sonra alt başlıklar ve maddeler halinde yazılmış içerikler bilginin kullanıcıya daha kolay ulaşmasını sağlar.

Pluginler: Pluginler bir sitede hem arka uç hem de ön uç olmak üzere iki şekilde kullanılır. Sitenin içeriğini oluşturacak yazılımların iyi seçilmesi önemlidir. Pluginler en temel ihtiyaçlarını karşılayacağından dolayı bu önemi vurgulamaktayız.

Server: Performans konusunda serverlar önemli bir noktadır. Hizmetlerin hızlı iletilmesini sağlar.

Bu bileşenlerin birleştirilmesi sizi bir web siteye ulaştıracaktır. Bu web sitesinin tasarımı çoğu kişi tarafından yapılabilmektedir. Ancak tüm bu bileşenlerin bir profesyonel tarafından birleştirilmesi sitenizin fark yaratmasını sağlayacaktır. Kendiniz site oluştururken hazır şablonlardan yararlanmanızın size faydası olacaktır. Fakat bu şekilde hazır bir tasarıma bağlı olmak zorunda bırakacaktır. Siteniz önemli bir firmayı temsil edecekse web tasarım ayrı bir önem taşır. Bu tasarım firmanın kimliğini oluşturur. Web tasarım firmanın kimliğini oluşturacağından dolayı tüm bu bileşenleri dikkatle birleştirip bir araya getirmek gerekir.