E-Mail Marketing Nasıl Yapılmalıdır?

E-Mail Marketing Nasıl Yapılmalıdır?

E-Mail Marketing, doğrudan hedefe yönelik kampanya, tanıtım, bilgilendirme ya da kutlama amaçlı gönderilen kişiselleştirilmiş elektronik posta yoluyla gerçekleştirilen pazarlama tekniğidir. Toplu mail gönderimi yolu ile hızlı ve etkin bir şekilde kullanılmaya başlayan E-Mail Marketing, zamanla suistimale uğrayarak istem dışı gönderilen gereksiz e-maillerin artmasına neden olmuştur.

E-Mail marketing aslında çok değerli bir dijital pazarlama tekniklerinden biridir. Hedefe yönelik, doğru zamanda doğru içerik ile erişimin anahtarı olan E-Mail pazarlama önündeki en büyük engel maillerin gereksiz e-mail kutusuna yani kısaca spam’a düşmesidir. Bunu da engellemenin yolu E-Mail Marketing stratejileri oluştururken etkili ve etik bir şekilde e-mail gönderimi gerçekleştirmektir.

E-Mail Marketing Nasıl Yapılmalıdır?

E-Mail marketing de başarıya giden ilk adım kullanıcının gönderilen e-postayı açmasını sağlamaktır. “Open Rate” olarak ifade edilen E-posta açılma oranınız ne kadar yüksekse o kadar iyi geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Web siteleri bülten aboneliği ile e-mail veri tabanı sağlar. Yasal olarak e-mail gönderimleri kişilerin onayını gerektirmektedir. Aksi taktirde para cezası gibi yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu yüzden bülten aboneliği ile kişilerin e-mail gönderimine izin vermeleri, gönderdiğiniz e-maillerde ise istedikleri zaman bülten aboneliğinden ayrılmalarını sağlayacak bülten aboneliğini sonlandırma linki eklemeniz gerekmektedir.

Başarılı bir E-Mail marketing’de, maillerin gönderen kısmında muhakkak marka ya da firma ismi görünmelidir. Konu kısmı ise göze çarpan ilk içerik olduğu için dikkat çekici, kısa ve öz olarak mail konusunu içeren etkili bir giriş cümlesine yer verilmelidir.

Gönderdiğiniz e-mailin açılmasını sağlayacak ilk adımların ardından kullanıcı maili açtığında, onu ilk olarak kişisel bir başlangıç cümlesi ile karşılamanız ve konu içeriğinizi resimlerle destekleyerek web sitenizi ziyaret etmesini sağlamanız gerekmektedir. E-maillerinizin mobil uyumlu olmasına dikkat ediniz. Zira kullanıcıların büyük bir bölümü mail okumak için artık mobil cihazlarını daha fazla kullanmaktadırlar.