Influencer Pazarlama, dijital medya kanallarında yüksek takipçi ve etkileşime sahip kişilerin, kişi, hizmet, ürün ya da marka hakkındaki deneyimlerini içerik oluşturarak paylaşması tekniğidir. Influencer Pazarlama, son yıllarda popülerliğinin artması ile birlikte hedefe odaklı doğru bir çalışmanın yapılması sonucunda oldukça başarılı geri dönüşler sağlayan dijital pazarlama tekniklerinden biridir.

Popüler Dijital medya kanalları, Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest ve Youtube’da yüksek takipçi sayısına sahip ünlü kişilerin yanı sıra Influencer olmak için popülerliğini ve takipçi sayısını arttırmaya çalışan oldukça geniş bir kitle mevcut.  Influencer olabilmek için yemek, güzellik, sağlık, oyun, çocuk gibi kategorilerde ciddi anlamda video ve içerik paylaşarak ciddi bir takipçi sayısına ulaşan internet fenomeni kişiler mevcut.

Influencer Marketing’de başarılı olmanın ilk adımı bu kanalların doğru bir şekilde seçilerek etkin bir içerik oluşturulmasıdır. Hemen her konuda satın alma kararı öncesi internette araştırma yapan, kişilerin deneyim ve yorumlarına değer veren tüketiciler olduğu için organik Influencer Pazarlama’nın başarısı çok daha yüksek olsa da dijital pazarlama teknikleri arasında göz ardı edilemeyecek kadar ciddi bir öneme sahiptir.

Influencer Pazarlama Örneği;

Instagram hesabında takipçilerine sıkça yemek videoları paylaşan ünlü bir aşçı, yemek yaparken kullandığı tencere, tabak, masa örtüsü  ya da küçük ev aletleri ile de takipçilerinin dikkatini çekmektedir. Takipçilerinin ilgi ve yorumları ile başlayan organik Influencer Pazarlama’nın yanı sıra firmalar sponsorluk ya da reklam ücreti karşılığında da Influencer Pazarlama gerçekleştirmektedirler.