Sosyal Medya Kriz Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Kriz Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medyalarda çok hızlı bir şekilde yayınlanan bir şey varsa o da sanal dünyada başlayan kızgınlık ve öfke gibi duygular. Tek bir yerde ufak bir sorun dünyaya hızlıca yayımlanabilir ve markanızın imajı için olumsuz olabilir. İyi bir hazırlıkla ve iyi bir strateji ile bu olasılıklardan kaçınabilirsiniz, sosyal medyalar olası krizleri algılayıp kontrol altında tutarak markanızın en az hasarla olaydan çıkması için iyi bir araç olabilir. Olası bir krize nasıl mı hazırlanılır?Kriz yönetim planına tüm şirket olarak hakim olmalısınız, bir kriz başladığında hazırlıklı olursunuz ve hızlıca hareket ederek krizin büyümesini engelleyebilirsiniz. Kriz sırasında herkesin sosyal medyalarda görevlendirilmiş olması ve oluşturduğunuz iletişim listesi ile olası bir krizin her etabında arayabileceğiniz birilerin bulunması lazım.

Olası bir krizi yönetmek için:

Hazırlıklı olmak
İç ve dış tehditlerden korunmak
Hızlıca hareket etmek
İnsanların kendilerini ifade etmesi için zaman tanımak
Şirket içi iletişimine sarılmak
Bu durumda kontrol, iletişim ve dinlemek en önemli unsurlardandır, şeffaflık, samimiyet, doğru ve dengeli bir hedefleme ile bir ajansın profesyonel yardımı alınması önemlidir.

Dijital alanında ufak bir yönetim hatası markanıza ciddi bir şekilde zarar verebilir o yüzden uzman bir ekipten yardım alarak iyi bir strateji ile kriz yönetimini sağlayabilirsiniz.