Web Tasarım Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web Tasarım Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web tasarım hizmeti veren bir firma olarak biliyoruz ki tasarlanacak olan site hem dijital dünyanın yeniliklerine uygun olarak tasarlanmalı hem de hizmet veren firmanın sektörüne uygun olarak tasarlanmalı hem de hizmet veren firmanın sektördeki rolüne uygun olarak tasarlanmalıdır. Bir web tasarım üzerinde yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu üç ana birleşen olmadığı takdirde tasarlanan sitenin işlevi olmayacaktır. Ayrıca tasarlanacak olan site kullanım kolaylığı sunarak hedef kitleye kolaylık sağlamalı ve site sahibine de her an her yerden erişimini sağlamalıdır.

Web tasarım hizmeti talep eden kişi ya da kurum ise hizmet talep edeceği yeri belirlerken bazı kriterlere uygun olarak hareket etmelidir. Aksi takdirde sadece uygun fiyat politikası üzerinden web tasarım sunan firmaların tuzağına düşebilir ve işlevi eskimiş bir sitenin sahibi olarak dijital dünyada gereken yeri alamaz.

Web Tasarım Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle hizmet talep edecek olan web sitesi sahibi nasıl bir site talep ettiğini bilmeli ve bildirmelidir. E-ticaret sitesi mi, responsive websitesi mi, kişisel web sitesi mi yoksa kurumsal bir web sitesi mi talep edeceğini belirlemelidir. Böylece verilecek olan hizmet için web tasarım oluşturulurken doğru bir rota izlenmiş olur.

Sitenin tarzı belirlendikten sonra ise sitenin misyon ve vizyonu belirlenmelidir. Bu iki temaya uygun olarak sitenin renkleri ve grafikleri oluşturulur. Ayrıca bu temalara dayalı olarak web tasarım için gerekli olan logo tasarımı gerçekleştirilecektir ki bu da kurumsal kimlik oluşturmak için oldukça önemlidir.

Renk ve grafik tasarım aşamasında misyon ve vizyon belirlemesi yaptıktan sonra ise web tasarım için kullanılacak olan bağlantıların neler olduğuna karar verilmelidir. Kısacası web tasarım isteyen birisi ya da bir kurum SEO hizmeti de talep ediyor ise sitesinde sosyal medya platformlarına yer vermek zorundadır. Bu yüzden sitenin tasarlanması aşamasında bu detayı hatırlatmalıdır.

Son olarak ise web tasarım içerisinde hizmet veren yerin gerçek dünyadaki yerinin belirtilip belirtilmeyeceğinin kararı verilmesi gerekmektedir. Örneğin web tasarım yaptırdıktan sonra hizmet merkezi gerçek bir adres mi yoksa hizmet sadece web sitesi üzerinden mi yürüyecek belirlenmelidir.